• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Katalog

Przeglądaj zasoby biblioteki                                                                                                                                                                               Przejdź do katalogu

Harmonogram

Tutaj znajdziesz plan naszych działań

sprawdź harmonogram...

Galeria

Zobacz zdjęcia z organizowanych przez nas imprez

przejdź do galerii...

Facebook

Zakazane książki

10Pod koniec września jak co roku trwała w bibliotekach kampania społeczna „Tydzień Zakazanych Książek", wywodząca się z USA, której celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.


W ramach tej akcji do wiązowskiej biblioteki zaproszono młodzież gimnazjalną z kl.Ic. Na wstępie uczniowie obejrzeli wystawę książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej, społecznej czy religijnej. Ekspozycję prowokacyjnie obwiązano czerwono-białymi taśmami, aby skuteczniej zaintrygować odbiorcę. Następnie uczniowie wybierali po jednym z utworów literackich i odczytywali krótkie opisy mówiące w jakim czasie i za co skazywano książkę. Młodzież z niedowierzaniem przyjęła do wiadomości, że ich lektury tj. „Charlie i fabryka czekolady" Roland Dahl, „Cierpienia młodego Wertera" Johan Wolfgang Goethe, „ Buszujący w zbożu" Jerome David Salinger, „Oliver Twist" Charles Dickens czy „Przygody Tomka Sawyera" Mark Twain, mogły być w przeszłości na cenzurze. Niedorzeczne wydawało im się również zakazywać „Czerwonego Kapturka" z powodu butelki wina, które niosła dziewczynka w koszyku wraz z innymi smakołyka do domu babci. Uczniowie doszli jednak do samodzielnego wniosku, że treści ociekające wulgaryzmami oraz pornografią należałoby skazać na zapomnienie.
Wystawa była dostępna w bibliotece do 8 października dla wszystkich odbiorców. Wiele osób sięgnęło po zakazane utwory, aby się samemu przekonać, czy dana publikacja była słusznie wyrzucona poza margines literacki czy też została niesprawiedliwie skazana.

Więcej zdjęć tutaj.

Licznik

1208745
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
474
462
2128
1203968
7250
21852
1208745
Your IP: 3.85.245.126
Server Time: 2019-10-17 17:55:06

Partnerzy

Nasze blogi

profilowe

Wiązowskie pisanie

Powiększamy zasięg

 

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program

  Logo MKiDN RP

insytut ksiazki

 

Facebook