• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Katalog

Przeglądaj zasoby biblioteki                                                                                                                                                                               Przejdź do katalogu

Harmonogram

Tutaj znajdziesz plan naszych działań

sprawdź harmonogram...

Galeria

Zobacz zdjęcia z organizowanych przez nas imprez

przejdź do galerii...

Facebook

Dożynki 2014

1Dnia 31 sierpnia odbyły się Dożynki Gminne w Wiązowie. Obrzędy tradycyjne rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele Parafialnym w Wiązowie, po której korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta na stadion „Świteź". Tam po powitaniu gości nastąpił najważniejszy moment Święta: gospodarz Gminy burmistrz Jerzy Krochmalny wraz ze starostami Panią Leonginą Tchorowską i Panem Stanisławem Dżedżora podzielili się z mieszkańcami chlebem.


Bardzo ważnym punktem dożynek była uroczystość nadania sztandaru dla oddziału Zarządu Miejsko – Gminnego Ochotniczych Straży pożarnych w Wiązowie. Uroczystego poświęcenia sztandaru dokona ks. Dziekan Dariusz Pikulski.

Jak co roku, jedną z głównych atrakcji były przepięknie wykonane wieńce z 14 miejscowości. Przygotowały je następujące sołectwa; Częstocice, Gułów, Jaworów, Jutrzyna, Kłosów, Kowalów, Księżyce, Kucharzowice, Kurów, Łojowice, Stary Wiązów, Witowice, Wyszonowice – sołectw i stowarzyszenie Wyszonowice „Wspólna Sprawa", oraz Zborowice. Każdy uczestnik imprezy mógł być jurorem w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym celu należało pobrać kupon w punkcie informacyjnym na darmową kiełbaskę lub kaszankę, którą grillowali dyrektorzy i kierownicy instytucji samorządowych i napisać właściwy numer wieńca – gdyż każdy wieniec miał nadany numer, tak aby nikt nie wiedział jakie sołectwo go wykonało. Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęło sołectwo Stary Wiązów i otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł, drugie miejsce zajęło sołectwo Zborowice i otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł, trzecie miejsce zajęło sołectwo Kowalów i otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł. Pozostałym 11 uczestnikom przyznano nagrody pieniężne w wysokości 200 zł.

Jedenaście sołectw z naszej gminy przygotowało prezentacje; Częstocice, Gułów, Jaworów, Jutrzyna KGW, Kalinowa, Księżyce, Łojowice KGW, Stary Wiązów, Witowice, Wyszonowice oraz Zborowice. Zostały one nagrodzone za udział i otrzymały nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł.

Kolejną atrakcją tegorocznych dożynek był II Wiązowski Festiwal Zupy. Pyszności przygotowało 12 uczestników, których oceniało Jury w składzie: Ksiądz Adam Skalniak Proboszcz parafii w Jaworowie , Pani starosta powiatu strzelińskiego Agnieszka Bugryn, Pani Helena Pawleta współwłaścicielka piekarni „Jędruś z Łojowic, Pani Wiesława Kaczmarczyk pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Wiązowie oraz Pani Monika Drulis właścicielka Eko Agro Turystyka Młyn w Witowicach, która będzie przewodniczyć pracom komisji konkursowej. Do konkursu zgłosiło się 12 zup z miejscowości: Częstocice, Jaworów jako sołectwo i indywidualnie Pani Władysława Piska, z Jutrzyny Anna Choina, Kalinowa, Księżyce Mirosława Szychowiak, Łojowice Bronisława Kowalska, Stary Wiązów, Witowice Radosław Mossoń, Wyszonowice, Zborowic oraz Fundacja „Atena". Pierwsze miejsce otrzymało sołectwo Zborowice za barszcz z kołdunami. Drugie miejsce zajęły flaczki drobiowe przygotowane przez panią Władysławę Piskę. Trzecie miejsce przypadło sołectwu Częstocice za leczo. Pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone sprzętem gospodarstwa domowego ale i pozostali uczestnicy zostali także nagrodzeni.
Każdego roku, tak i ty razem oczy gości cieszyły bogactwem form wypieków piekarzy z gminy Wiązów. Na scenie zaprezentowali się Strzelińska Orkiestra Dęta, uczniowie oraz zespoły z gminy Wiązów, tancerze biorący udział w projekcie „Dolnośląskie Stokrotki", zespół Dwa Księżyce, tancerze ze Strzelińskiego Stowarzyszenia Miłośników Tańca, lokalny zespół Anges oraz Vadis. Pomimo pogody, która niestety nie dopisała, przybyli do nas goście specjalni jak zespół FairTaleShow oraz MEZO.
Tegoroczne obrzędy poprowadziła Pani Maria Puzyniak oraz uczniowie z naszej gminy Julia Obrocka, Aleksandra Motyka i Łukasz Zańko.

Galeria

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Dożynki Gminne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Mały Projekt

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Instytucja Zarządzające Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Licznik

1208744
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
473
462
2127
1203968
7249
21852
1208744
Your IP: 3.85.245.126
Server Time: 2019-10-17 17:54:40

Partnerzy

Nasze blogi

profilowe

Wiązowskie pisanie

Powiększamy zasięg

 

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program

  Logo MKiDN RP

insytut ksiazki

 

Facebook