• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Katalog

Przeglądaj zasoby biblioteki                                                                                                                                                                               Przejdź do katalogu

Harmonogram

Tutaj znajdziesz plan naszych działań

sprawdź harmonogram...

Galeria

Zobacz zdjęcia z organizowanych przez nas imprez

przejdź do galerii...

Facebook

Spotkanie pod okładką - Stanisław Srokowski

W ramach projektu „Wyprawy do głębi biblioteki" w cyklu „Pod okładką" w dniu 15.10.2016 w miejscowości Witowice, gdzie mieści się filia biblioteczna GBP gościliśmy pana Stanisława Srokowskiego, pisarza, poetę, prozaika, dramaturga, publicystę, autora blisko 50 książek, powieści, opowiadań, tomów poetyckich, sztuk teatralnych, opracowań, esejów, dzieł publicystycznych, recenzji, wywiadów.


Swoje spotkanie autor rozpoczął od wprowadzenia w tematykę Kresów z historycznego, socjologicznego i statystycznego punktu widzenia, a głównym celem tego wywodu było przekonanie uczestników spotkania, że każdy z nas, który urodził się na Kresach lub nie, coś z Kresów ma. Srokowski podawał przykłady, jak wielu pisarzy wywodzi się z Kresów, jak wielu artystów, reżyserów, wielu przywódców państwowych, królów, stamtąd pochodzi, a są to liczby niewyobrażalne. Pan Stanisław opowiadał o wielokulturowości Kresów, o zróżnicowaniu narodowym , językowym i religijnym. Jego najstarszą książką poruszającą ten temat jest powieść pt. „Repatrianci", która z wielkim trudem i problemami ukazała się w latach 80-tych. Kolejna książka „ Nienawiść" to cykl opowiadań o największym dramacie, który zdarzył się Polakom w dziejach, czyli mordy, jakich dokonywała UPA na Polakach w czasie II wojny światowej, gdzie ostatnio na podstawie tej książki powstał film „Wołyń" Smogorzewskiego. Autor przedstawił także czytelnikom jedną z najnowszych jego książek pt. „Strach", która rozszerza i pogłębia tę problematykę. Srokowski przenosi ją - po latach - do naszych czasów. Oddaje klimat zbrodni, pokazuje zwyrodnienia i degenerację istoty ludzkiej wyrastające z obłędnej ideologii integralnego nacjonalizmu. Przedstawia w sposób niemal doskonały potęgę STRACHU. Możemy go odczuć i ogarnąć zmysłem. Bez tego nie będziemy w stanie pojąć naszej epoki. Ta książka to wstrząsający epos kresowy ukazujący bezmiar okrucieństwa, cierpienia oraz dramat ludobójstwa.
Podczas spotkania można było nabyć najnowsze powieści autora wraz z autografem oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Licznik

1173228
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
476
601
7041
1162727
16211
18312
1173228
Your IP: 34.238.194.166
Server Time: 2019-08-24 11:20:06

Partnerzy

Nasze blogi

profilowe

Wiązowskie pisanie

Powiększamy zasięg

 

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program

  Logo MKiDN RP

insytut ksiazki

 

Facebook