• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Katalog

Przeglądaj zasoby biblioteki                                                                                                                                                                               Przejdź do katalogu

Harmonogram

Tutaj znajdziesz plan naszych działań

sprawdź harmonogram...

Galeria

Zobacz zdjęcia z organizowanych przez nas imprez

przejdź do galerii...

Facebook

Remont biblioteki

image2Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie na początku 2016 roku przystąpiła do programu Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020" i pozyskała zewnętrzne środki na projekt „Czary w bibliotece - przebudowę i doposażenie budynku GBP w Wiązowie" w kwocie 400 399,00 zł.

Kwota z ministerstwa rozłożona została na dwie transze na rok 2016 – 350 087,00 zł. i na rok 2017 – 50 312,00 zł. Dotacja celowa na projekt ministerialny jaką otrzymała biblioteka na rok 2016 ze środków Gminny Wiązów wyniosła 88 434,00 zł.

[[pW 2016 roku zamontowano kulisy i kurtyny w Sali widowiskowej, które wypełniły kolorem i miękkością pluszu pustą przestrzeń sceny. Do bibliotek zakupiono 8 zestawów komputerowych wraz z urządzeniami peryferyjnymi i stacją odsłuchową CD do odtwarzania książki mówionej. Dwa komputery posłużą pracownikom do elektronicznego opracowywania zbiorów i do udostępniania materiałów bibliotecznych na zewnątrz, ponieważ biblioteka od 2017 roku rozpoczęła proces automatyzacji w celu podniesienia jakości obsługi czytelników. Po trzy zestawy komputerowe zainstalowane zostały dla użytkowników w dziale dla dzieci i młodzieży oraz w dziale dla dorosłych z oprogramowaniem Windows 10 Professional z pakietem Microsoft Office 2016 , z dostępem do drukarki i internetu.
Zgodnie z planem ukończono wymianę pokrycia dachu na nowszej części budynku, nietrwałą papę zastąpiono blachą trapezową, a kominy i kanały wentylacyjne zabezpieczono trwałym opierzeniem. Niezagospodarowane II piętro zaadaptowano na przestrzeń dla dzieci i młodzieży
w stylistyce „Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla łącząc styl skandynawski ze stylem glamour. Dział dla dzieci z dotychczasowych 41m² zwiększył swoją powierzchnię do 218 m². Wymieniono stare grzejniki, okna, drzwi i instalację elektryczną, wyburzono ścianki działowe w pracowni plastycznej, aby otworzyć przestrzeń dla działań twórczych. Ściany biblioteki dla dzieci i młodzieży ozdobiono fototapetami z ilustracjami z bajki oraz tapetami z fragmentami tekstu z książki o Alicji. Podłogi pokryto białą wykładziną, w części przeznaczonej dla najmłodszych położono wykładzinę ze sztucznej trawy oraz ułożono kafelkową szachownicę. Na suficie zawisły oprócz plafonów rozpraszających ciepłe i przyjazne dla oczu światło, również czarne kapelusze oraz imbryczki oświetleniowe, a wszystko po to aby z klasą wpisać się w konwencję literacką. Wyposażenie wnętrza biblioteki sprawia wrażenie nieprzypadkowej aranżacji. Białe regały rozstawione w niekonwencjonalnym układzie, instalacje dwóch czerwonych muchomorów, jednego służącego jako okrągła półka na książki, drugiego jako siedzisko ze stacją CD, wygodne kolorowe sofy, pufy i stoliki, to wszystko sprawia, że to miejsce staje się przyjazne, miłe i zachęcające do twórczych działań. Największy zachwyt wśród odwiedzających bibliotekę wywołują fioletowe fotele z przedłużonymi oparciami w stylu eklektycznym, tak odległym od współczesnego designu. To połączenie współczesności z elementami z literatury, sprawia że każdy znajdzie przestrzeń dla siebie zarówno dwulatki, nastolatki czy młodzież. Meble do biblioteki dla dorosłych tj.: regały, szafki pod komputery i lada biblioteczna zostały również zakupione z dotacji na 2016 rok, zdobią one wnętrze czytelni i wypożyczalni po remoncie I piętra, który był przeprowadzony w pierwszej połowie 2017 rok. Biblioteka dla dorosłych, biura i klatka schodowa wymagały niewielkiego liftingu, który pomógł zyskać świeżość i blask. Wymieniono elektrykę i pomalowano ściany w jasnych odcieniach szarości i bieli, aby razem z II piętrem, chodź już w łagodniejszy sposób, tworzyły spójność konwencji literackiej. Klatka schodowa zyskała nowe znaczenie, gdyż jest to teraz miejsce do eksponowania twórczości artystycznej użytkowników biblioteki. W „galerii na schodach" zawisło pięćdziesiąt czarnych i białych ram z nagrodzonymi pracami dzieci i dorosłych w konkursie na pracę plastyczną inspirowaną „Alicją w Krainie Czarów". W miejscu starej biblioteki dla dzieci i młodzieży na I piętrze utworzono salonik twórczy, klimatyczne miejsce z okrągłymi stolikami, wygodną sofą i fotelem zachęcającym do chwilowego zatrzymania z czytanym słowem pod postacią prasy czy książki.
Wprowadzono system informacyjny biblioteki. Zakupiono zewnętrzne dwie gabloty ogłoszeniowe stojące i jedną zawieszaną z mechanizmami pneumatycznymi podtrzymującymi otwierane skrzydło. Na frontowej ścianie budynku od strony rynku umocowano przestrzenny napis złożony z pojedynczych liter w kolorze wiśniowego brązu BIBLIOTEKA. Teraz nie sposób przeoczyć jedyną instytucję kultury w Wiązowie, tym bardziej że tabliczki informujące o bibliotece pojawiły się również na kierunkowskazach wjazdowych do miasta. Jednolita wizualizacja graficzna zaistniała także we wnętrzu biblioteki, kolorowe tabliczki ze wspólnym motywem drzewa zawiadamiają użytkownika, i kierują do odpowiednich pomieszczeń i księgozbioru.
Przy okazji remontu zrodził się pomysł zaadaptowania Sali pod kasztanem na salę bankietową z zapleczem kuchennym. Do tej pory planowana była tylko wymiana elektryki i odnowienie ścian. Stylistyka tej przestrzeni zachowana została w kompozycji ogólnej, na podłodze pojawiła się terakotowa szachownica, salę rozjaśniło podwieszane oświetlenie halogenowe oraz stylowe lampy. Obok urządzono kuchnię z całym wyposażeniem tj. lodówka, zmywarka i kuchenka elektryczna.

Galeria zdjęć

Licznik

1173214
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
462
601
7027
1162727
16197
18312
1173214
Your IP: 34.238.194.166
Server Time: 2019-08-24 11:13:31

Partnerzy

Nasze blogi

profilowe

Wiązowskie pisanie

Powiększamy zasięg

 

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program

  Logo MKiDN RP

insytut ksiazki

 

Facebook